سردار محمد علی الله دادی که بود؟

سردار محمد علی الله دادی متولد ۱۳۴۲ درپاریز از شهرهای سیرجان می باشند .
محمد علی قبل از شروع جنگ به مناطق جنوبی استان کرمان ، کهنوج سفر می کند برای کمک رسانی به مردم محروم منطقه .
سال ۱۳۵۹ به اتفاق سردار شهید حاج مهدی زندی نیا به جبهه‌های جنوب رفت و در کنار شهید حسین علم الهدی و شهدای دانشجو به مبارزه پرداخت.

پس از این حماسه و شهادت حسین علم الهدی در هویزه همراه با یکدیگر به دهلاویه رفتند و در جمع نیروهای شهید چمران به مبارزات چریکی پرداختند. این سرداران شهید همچنین در عملیات طریق القدس که منجر به آزادسازی سوسنگرد و بستان شد، حضور داشتند. وی در این عملیات فرمانده یگان خمپاره انداز بود.
پس از این شهید الله دادی به کرمان برمی‌گردد و در اعزام مجدد به گردان ادوات لشکر ۴۱ ثارالله می‌رود، و کار از دیده بانی شروع می کند ، لشکری که فرماندهش سردار قاسم سلیمانی بود.
قبل از عملیات بدر در سال ۶۳ فرمانده گردان ادوات لشکر ثارالله شهید صادقی بود و جانشین او نیز سردار شهید زندی نیا. با شهادت سردار صادقی در این عملیات زندی نیا فرمانده گردان می‌شود و شهید الله دادی مسئول تطبیق آتش ادوات می شود .
تطبیق آتش نیازمند بهترین و باهوش‌ترین نیروها بود. نیروهایی که تخصص بسیار خوبی در مباحث ریاضی داشتند. تطبیق آتش یعنی زاویه را به خوبی بشناسی و آتش را به آن نقطه هدایت کنی.
قبل از عملیات والفجر ۸، شهید الله دادی مطرح می‌کند که نقشه‌های موجود از دوره پهلوی دوم از منطقه اشتباه است و نیاز است مجدد نقشه برداری شود. به همین منظور از منطقه آبادان و فاو عراق دوباره نقشه برداری و عکس برداری می‌شود و پس از این کار مشخص می‌شود که حرف شهید الله دادی درست بوده است. ( خاطرات شهید بطور کامل در بخش خاطرات آمده است )
۴ دی سال ۶۴ که عملیات کربلای ۴ آغاز شد شهید الله دادی توانست وارد جزیره ام الرصاص شود اما با توقف عملیات به عقب برمی‌گردد. دو هفته بعد در عملیات کربلای ۵ فرمانده تیپ ادوات یعنی شهید حاج مهدی زندی نیا، دوست و همراه همیشگی این شهید بزرگوار در خط به شهادت می‌رسد. قاسم سلیمانی در اثنای عملیات از پشت بی‌سیم دستور می‌دهد که محمدعلی فرمانده تیپ رعد ادوات لشکر ثارالله شود.
او تا پایان جنگ با این سمت در میدان نبرد و جنگ باقی ماند، در تمام عملیاتهایی که لشکر ثارالله انجام داد طرح ریزی آتش دقیق و پر حجمی را علیه دشمن اجراء می نمود ، اوج اقتدار و نقش آفرینی این سردار بزرگوار در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه‌ی مشرف به سلیمانیه عراق بود.
در پایان دفاع مقدس بر اساس نیاز و دستور فرمانده لشکر فرمانده سپاه سیرجان می شود و سپس با انتقال تیپ های لشکر به کرمان جانشین فرماندهی تیپ دوم صاحب الزمان (عج) را بعهده می گیرد و در ماموریت جنوب شرق یعنی پاکسازی منطقه از وجود اشرار مسلح بسیار فعالیت می نماید .
سردار الله دادی سپس به کرمان عزیمت و جانشینی تیپ سوم ذوالفقار لشکر۴۱ ثارالله را به عهده می گیرد .
سردار الله دادی سپس به تهران رفته وفرماندهی تیپ سوم لشکر ۲۷ محمد رسول الله شده و در چند سال مسئولیت از بهترین فرماندهان سپاه شده و بارها مورد تشویق قرار می گیرد .
بعد از آن فرماندهی تیپ ۱۸ الغدیر یزد می شود و در زمان فرماندهی این تیپ ، سپاه الغدیر را سازماندهی نموده و تا سال ۹۱ فرماندهی سپاه و تیپ ۱۸ الغدیر را بعهده داشت .
تا اینکه چند سال پیش به دعوت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه به نیروی قدس رفت تا در لبنان و سوریه به مبارزه با رژیم صهیونیستی بپردازد.
سردار “محمدعلی الله دادی” در حین بازدید از منطقه «قنیطره» سوریه مورد حمله بالگرد نظامی رژیم صهیونیستی قرار گرفت که بر اثر این جنایت این سردار دلاور همراه با تعدادی از اعضای حزب الله به شهادت‌ رسید.
روحش شاد و یادش گرامی باد .

2 COMMENTS

  1. ای شهید بزرگوار شفاعت ما یادت نرود؛دعا کن ما هم شهید بشیم
    مرگ بر اسراییل مرگ بر آمریکا مرگ بر انگلیس

LEAVE A REPLY