توافق آغاز یک امتحان است و می تواند خشت های دیوار بی اعتمادی را بردارد/ امروز آغازی برای شروع همکاریهای جدید در جهان است/تمامی تحریمهای اقتصادی و تسلیحاتی لغو می شوند

دکتر روحانی در گفت و گوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم:

توافق آغاز یک امتحان است و می تواند خشت های دیوار بی اعتمادی را بردارد/ امروز آغازی برای شروع همکاریهای جدید در جهان است/ تمامی تحریمهای اقتصادی و تسلیحاتی لغو می شوند/ ایران پای این پیمان خواهد ایستاد به شرطی که طرف مقابل پایبند باشد/ اقدامات ایران همزمان با لغو تحریمها آغاز می شود/ اجازه نمی دهم کسی با دروغ، اتهام و سخن ناروا به امید مردم صدمه بزند/ تحقق همه اهداف ایران در برنامه جامع اقدام مشترک

رییس جمهوری در گفت و گوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم با اشاره به نهایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک هسته ای تصریح کرد: حفظ توانمندی هسته ای، لغو قطعنامه ها و تحریمهای ظالمانه و خروج پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت،اهداف ایران بود که در این برنامه جامع همه اهداف محقق شده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه با ابراز خرسندی از توافق انجام شده میان ایران و شش قدرت جهانی در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ کشور و انقلاب ورق خورده است و آغاز امور در این صفحه بر این مبنا استوار است که برای معضلات جهانی می توان راه حل های کم هزینه تر و مسیر های کوتاه تر پیدا کرد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی به نقطه جدیدی رسیده است، گفت: امروز پس از دوازده سال که همراه با نشر توهماتی از سوی قدرت ها علیه جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی جهانیان بود، فضا عوض شده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه مساله هسته ای ایران ابعاد سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده بود، گفت: موضوع هسته ای ایران از یک سو در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد در شورای امنیت با قطعنامه های متعددی روبرو شده بود و ازسوی دیگر برخی به دنبال ترویج ایران هراسی در جامعه و جهان بودند وایران را متهم به ساخت سلاح های کشتار جمعی و هسته ای می کردند؛ این در حالی بود که موضوع هسته ای از نظر علم و فناوری و رشد و توسعه کشور و نیز مساله غرور و عزت ملی حائز اهمیت بسیار بود.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اگرچه موضوع هسته ای در حوزه اقتصادی با فشارهای تحریم کنندگان شرایط سختی در جامعه بوجود آورده بود و در زندگی مردم آثاری داشت اما همانطور که قبلا تاکید کرده بودم هیچگاه تحریم ها در انجام مذاکرات موثر نبود.
دکتر روحانی با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان برای دولت یازدهم و دعای خیر مردم در شبهای قدر برای گروه مذاکره کننده کشورمان و دستیابی به یک توافق خوب، گفت: امروز به ملت بزرگوار ایران اعلام می کنم که دعای آنان مستجاب شده است.
رییس جمهوری افزود: ما برای حل موضوع و معضل هسته ای باید در بخش های مختلف گام های لازم را برداریم. از لحاظ سیاسی باید تمهیدات لازم سیاسی را مهیا کنیم. از لحاظ افکار عمومی باید همه بدانند که مذاکره به مفهوم خواندن بیانیه ها نیست بلکه به معنای بده بستان است . ما به دنبال صدقه نبودیم تا کسی چیزی به ما بدهد ما دنبال مذاکره بودیم. دنبال آن بودیم که بر مبنای منافع و مصالح ملی بده بستان عادلانه و منصفانه داشته باشیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان ساخت: همواره تاکید کردیم نتیجه این مذاکرات برد – باخت نخواهد بود. هر مذاکره ای اگر بصورت برد- باخت باشد پایدار نیست. مذاکره پایدار مذاکره ای است که برای دو طرف نتیجه برد- برد داشته باشد.
خبر تکمیل می شود.

نقل از پایگاه ریاست جمهوری

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY